izgatavošana un lietošana

Baltu Sniegakurpes ir 100% roku darbs, kura procesā no izvēlētā koka stumbra, striķu ruļļa un ādas gabala, pielietojot dažādus kokapstrādes, mezglošanas un ādas apstrādes paņemienus un viltībiņas, tiek uzmeistarots sniegakurpju pāris. 






  • Sāku ar izvēlētās koksnes sadalīšanu garās latās, kuras tālāk tiks izmantotas sniega kurpes rāmja veidošnai. 
  • Kad latas gatavas tās tiek iztvaicētas un salocītas vēlamajā formā. Kad nu jau izlocītās latas ir stingri ieņēmušas savu jauno 'sniegakurpes līniju' tās tiek savienotas kopā - katrai kurpei, atkarībā no modeļa, ir divas vai viena lata. 
  • Nākamais solis ir sniegakurpju rāmja noklāšana ar lineļļu koksnes aizsardzībai pret elementiem. 
  • Pēdējie divi soļi ir sniegakurpju 'iesiešana' un stiprinājumu pievienošana. Lai 'iesietu'vienu pāri sniegakurpju, mezglu pa mezglam ir jāsamezglo vismaz 65 metri auklas un, kā atsevišķa sniegakurpju darināšanas fāze, 'iesiešana' ir visdarbietilpīgākā gan laika gan piepūļu ziņā. Taču labi iesietas sniegakurpes jūs spēs nest daudz stabilāk kā pa mīkstu tā pa sērsnainu sniegu. Stiprinājumu pievienošana ir pēdējai solis sniegakurpju darināšanā, un kā tāds tas nes prieku par paveikto vēl pirms pāris ir pilnībā pabeigts. 

  • Visi pārējie soļi, kas seko nu ir katra sniegakurpjotāja ziņā.. ejiet kur vien acis rāda. Un kamēr ceļā, turiet savas maņas možas, jo pārgājienam pie dabas krūts ir ļoti daudz ko dot!

Lietošana 

Sniega kurpes, līdzīgi kā slēpes, nirēja pleznas vai stabos kāpēja kāpšļi, ir paredzētas pavisam konkrētai nodarbei un, neskatoties uz to ka, pieliekot nedaudz izdomas, šo pielietojumu loks krietni paverās, piemēram, spēles laikā salauztu tenisa raketi var veiksmīgi aizstāt ar sniega kurpi, pareizi pielietojot katru no daudzajiem 'kājās aunamajiem', būtiski uzlabojās cilvēka pārvietošanās spējas attiecīgaja vidē.

Efektīga sniega kurpju pielietošana nebūt nav sarežģīta. Varētu pa teikt, ka tā ir vienkārša.
Visu procesu varam sadala trīs daļās: Sniega kurpes 'Uzvilkšana', 'Iešana' un Sniega kurpes 'Novilkšana'.


Sniega kurpes 'Uzvilkšana'

  Ievietojiet ar zābaku apauto pēdu stiprinājumā tā, lai starp apava purngalu un sniega kurpes purngala 'pārlikni' saglabājas pietiekoši daudz vietas, lai ejot tie viens pret otru neberztos. Cieši savelciet sņores. Šnoru galus sasieniet vienkāršā, bet stingrā mezglā. Parasts dubulmezgls der lieliski. Mezgls ar pušķi var ieķerties zarā un atraisīties. Savelciet ap papēža aizmuguri apmetamo savelkamo štropi līdz apavs jūtās gana ceiši stirinājumā iejūgts. Un aiziet!



'Iešana'
Pārvietošanās ar sniegakurpēm ir tuvos rados ar vienkāršo iešanu. Ar sniegakurpēm nevar paslīdēt kā ar slēpēm. Bet ar tām var iet. Un ejot, ar minimālām piepūlēm, pāriet dziļas kupenas.

Ejot ar sniegakurpēm, var pielietot vairākus iešanas stilus. Taču vispirms svarīgi ir pierast pie sniegakurpju garuma un platuma, jo tas būtiski atšķiras no zābaka zoles izmēriem. Piemēram, ja kurpe ir aptuveni 110cm gara un 26cm plata, tā ir pielīdzināma 173 izmēra apavam.  Un lai gan sniegakurpes, kuras jums piedāvāju nav tik platas kā, piemēram 'bebra astes' stila sniegakurpes, to platums joprojām ir vērā ņemams un tas ir jāpatur prātā, lai ejot nemīcītos pats sev pa kājām.
Arī kurpes garums ir vērā ņemams, tapēc, ejot, jo sevišķi sķērsojot šķēršļus (brikšņi, sagāzušies koki, bedres, un ciļņi), ir svarīgi vizuāli rezervēt nākamā soļa piezemēšanas vietu, kas ir vismaz sniegakurpes garumā.
!Svarīgi! Ejot ar sniega kurpēm ir jāizvairās no situācijām, kurās sniegakurpe kalpotu jums par 'tiltiņu'. Tas nozīmē, nav vēlams likt soli starp, piemēram, diviem kritušiem kokiem, liekot kurpes pakaļgalu uz viena koka un purngalu uz otra, vidus karājās gaisā un uz tā viss ķermeņa svars. Lai gan kurpe ir pietiekoši stingra un spētu izturēt ne vienu 'tiltiņu' vien, ārkārtējos apstākļos, kādi dzīvē mēdz tā pat vien šat tad savirknēties, tās konsktrukcija var neizturēt. Šādā gadījumā vizuāli to varētu pielīdzināt latiņas pārlaužšanai agresīvi to triecot pret ceļgalu, turot vienu latas galu ar kreiso roku, otru ar labo un laužot viducī.
Šķērsojot šķēršļus, ja tiem nevar pārkāpt pāri, labāk ir kāpt tiem tieši virsū ar kurpes vidu. Tādejādi jūs patiesībā kāpjat uz šķēršļa ar savu zābaku. Piemēram, ja ceļā ir četri sagāzušies stumbri, veiciet četrus soļus uz katra no stumbriem uzkāpjot atsevišķi, nevis veidojot 'tiltiņus', lai stumbrus pievarētu divos soļos.

Pati iešana, un vispiemērotākais stils tās veikšanai, ir atkarīgs no sniega kondīcijas un iešanas ritma, kādā jūs vēlaties pavadīt jūsu pārgājienu.
Ejot pa mīkstu sniegu kurā sniega kurpes iegrime ir minimāla, soļus var veikt kājas augstu necilājot un ļaujot kurpes astei vilkties pa sniegu tādejādi padarot pašas kurpes navigēšanu kontrolējamāku un, līdz ar to, gājienu plūstošāku un stabilāku. Šādi ejot, sniegakurpes aste pilda funkcijas, kas līdzinās tām, ko pilda kuģa stūres lāpsta.
Ejot pa mīkstu un dziļu sniegu, sniegakurpe, mēdz iegrimt dziļāk sniegā. Ja iegrime kļūst tik dziļa, ka tā sāk apgrūtināt soļošanu (sniegakurpes purngals ķerās sniegā), var pielietot 'stārķa iešanas' metodi. Pirms spert soli uz priekšu, kāju pacelt vismaz tik augstu, lai sniegakurpes purngals ir vienā līmeni ar sniega kārtas virsmu.
Iešana pa cietām virsmām kurās iegrimes nav vispār, bet, pa kurām ejot bez sniegakurpēm, sērsna tomēr lūzt, ir visvienkāršākā, un fiziski visneapgrūtinošakā. Gājējam nu ir iespēja brīvi izbaudīt patīkamo sajūta kāda rodās cilpojot pa sniega virsmu, un iet kur acis rāda. 
Ja ejot vēlaties krasi mainīt iešanas virzienu, tad vieglāk būs to izdarīt izmetot nelielu loku, jo mēģinot pagriezties, teiksim, pa 180 grādiem stāvot uz vietas, kājas mēdz vieglāk samesties.
Gājējs ejot ar sniegakurpēm droši var ņemt līdzi arī nūjas. Tās palīdzēs noturēt balansu pārvarot āķīgus šķēršļus, piecelties, ja būsiet pakrituši, uzrausties stāvākās nogāzēs un uzsist pa koka stumbru, lai izraisītu gaisīgu sniega lavīnu pāri jūsu tuvākajam sekotājam.

Lai vai kā, šie ir tikai vispārīgi novērojumi par iešanu ar sniegakurpēm un vispiemērotākais to pielietošanas stils un metode katram gājējam agri vai vēlu pienāk paši.




Sniegakurpju 'Novilkšana'
Šī iešanas daļa ir visvienkāršakā. Tā ilgst tikai pāris mirkļus, un ir beigusies.
Atraisiet pirms iešanas uzsieto mezglu, padariet vaļīgas stiprinājumu sņores, zābaku ārā un kurpe nost. Ar jums paliek tikai iespaidi, kas uzkrāti pārgājiena laikā, un divas sniegakurpes, ko pasist padusē līdz nākamajai reizei.






























Nav komentāru: